Подборът на цветя за букети до голяма степен се определя от мястото, където ще бъде букетът. За стаи с по-слабо осветление или с по-тъмни мебели букети се правят от цветя с ярки и светли багри, с по-едри цветове и чисти линии., Обратно, за помещения с много светлина и преобладаващи, светли мебели букетите се правят от цветя с по-тъмни багри„ Когато става дума за мястото на букета, нека прибавим и това, че и отрязаният цвят се нуждае от светлина, но че преките слънчеви лъчи намаляват трайността му.
Местата на букетите в помещенията до голяма степен са определени — различни по големина и форма маси, бюфети,, ниски витрини, ниши и др.
Ваза с по-големи размери или амфора, поставена върху пода или върху подходяща подставка близо до него, действува много декоративно, стига в нея да има достатъчно цветя. Така може да украсите някой ъгъл или да подчертаете някоя старинна мебел.
За декорация на трапезарията една ниска ваза или жардиниера върху масата само с няколко цвята е напълно достатъчна. За по-тържествени случаи — вечеря или обяд — по масата се нареждат малки стъклени вазички или жардиниери с ниски цветя. Така между приборите се създава кордон от цветя, който внася живот между порцелана, метала и стъклото.
Ако стаята е в битов стил, най-подходящи са букетите от наши стари градински цветя — невен, иглика, перуника, божур, люляк, маргарити, трендафил и др., — поставени в съответни битови съдове. Съвременната мебелировка на жилището предлага много по-големи възможности за растителна декорация и вие свободно можете да проявите усета си към красота.
Следва въпросът, в какво да се поставят букетите. Преди всичко във вази — малки и големи, различни по форма, багра и материал. Сега е модно да се използват и различни други съдове – кани, фруктиери, порцеланови, кристални, керамични и стъклени купи, различни декоративни съдове, старинни кутии за бижу и др. Те предлагат безброй възможности за изграждане на красиви, ефектни и оригинални композиции, където пак вашият вкус е от значение. При използването на плитките съдове е нужно в тях да се постави метален «таралеж», по който цветята да се набождат. Тези цветни композиции напомнят японското изкуство икебана. Обаче докато при икебана цветята и подреждането им имат религиозна основа, за другите народи те представляват хармония на багри и обем.